Острів Зміїний: не кораблем єдиним

Сьогодні острів Зміїний відомий чи не кожному українцю завдяки вже хрестоматійній репліці українських прикордонників російським загарбникам. Однак ми вирішили зануритися в історію острова значно глибше та розповісти вам найцікавіші історії та таємниці, пов’язані зі Зміїним.

“Острів Ахілла”
Саме так древні греки називали острів Зміїний, що в Чорному морі. На його території розташовувася храм Ахілла – героя Троянської війни. Греки вірили, що й тіло Ахілла поховане на острові. Час від часу дослідники знаходять на березі залишки грецької кераміки й амфори – давньогрецькі глиняні посудини.
Є легенда, що войовничі амазонки, дізнавшись про святилище Ахілла із золотим вівтарем, вирішили здійснити набіг і розграбувати храм, щоб помститися за свою поводирку Пантесилею, вбиту Ахіллом.
Іншою назвою, поширеною за античних часів, була “Левке”, що в перекладі з грецької означає “білий острів”.
У складі різних держав
За весь час свого існування острів Зміїний контролювався величезною кількістю країн. Так, Зміїний встиг побувати у складі Римської імперії, де використовувався не лише зі священною, але й зі стратегічною метою як форпост Візантії, Османської (у цей час острів мав назву “Фідонісі”) та російської імперій, молдавського князівства та, зрештою, України.
Саме у складі російської імперії острів Зміїний втратив надважливу за значенням істричну спадщину – з руїн колишнього храму Ахіллеса спорудили маяк. Тож від античного святилища не лишилося й сліду.
Згідно з дипломатичним протоколом, підписаним у 1948 році, Зміїний відійшов до Ізмаїльскої області Української РСР.
Конфлікт із Румунією
У 2004 році між Україною та Румунією виник конфлікт щодо поділу території Зміїного. Причина територіальнрї суперечки крилася в юридичному статусі острова. На думку Румунії, Зміїний – не острів, а скеля, що не підлягає жлдним територіальним поділам.
Передумовою посилення інтересу Румунії до Зміїного, найімовірніше, стала звістка про великі поклади нафти та газу за 40 км від острова.

Варто сказати, що згідно з договором про добросусідство між Києвом і Бухарестом 1997 року, острів Зміїний був визнаний територією саме України. Так чи інакше, у 2004 році Румунія подаяла заяву до Міжнародного суду в Гаазі. Згідно з його одностайним рішенням, Зміїний визнали островом. Компромісом між двома сторонами стало визначення розмежування відповідних економічних зон впливу.

Так де ж усе-таки змії?
Флора зміїного надзвичайно бідна. На території острова поширені лише поодинокі степові трави, натомість зелена рослинність просто немає шансів на виживання через сильні вітри. Зважаючи на ці чинники, змії просто б не змогли б вижити на острові. Назва українського острова, найімовірніше, бере свій початок з античної легенди, згідно з якою Ахілл, змагаючись із ворогом, міг перетворюватися на змія з величезними крилами та вогнем з пащі.
Однак цілком можливо, що в ранні часи існування острова, його клімат був іншим, тож потужна морська течія могла з легкістю викидати на берег вужів.
Монети
Серед археологічних знахідок на острові Зміїний древні монети є найпопулярнішими артефактами. Древні грки кидали в море позолочені монети, щоб задобрити Ахілла й інших поважних богів. На території острова дослідники віднайшли приблизно 2000 монет, частина яких зберігла досить пристойний стан. Найпізнішу монету датують 423 роком.


Жителі
На початку 2000-х Україна ухвалила ряд рішень, що передбачали розбудову інфраструктури острова. За часів незалежності на Зміїному спорудили невеличку туристичну базу, альтанки, музей, встановили ліхтарі. Маяк, розташований на острові, використовував сонячну енергію, а прикордонна застава Зміїного вважалась однією з найкращих в Україні.
До початку повномасштабної війни на Зміїному в суворих кліматичних умовах мешкали лише військові. Постійно на території острова жили всьго-на-всього 30 осіб. У зимовий період на о.Зміїний зазвичай лишалися лише прикордонники та працівники маяка.
Відомий кожному
На початку повномасштабного вторгнення росії на територію України острів Зміїний став відомий кожному українцю. Різка та вичерпна відповідь українських прикордонників на вимогу російських окупантів скласти зброю та здатися своєю чергою стала одним із символів цієї війни. Загарбники вели вогонь по українським позиціям на о.Зміїний спершу зі ствольної корабельної зброї, а потім із застосуванням бойової авіації. Зрештою, зв’язок з українськими прикордонниками був втрачений, а острів захопив ворог. Невдовзі з’ясувалося, що частина бійців вижила, однак вони потрапили в полон ворога. У березні Україна здійснила обмін полоненими і частина українських захисників поверналися додому.
30 червня,не витримавши вогню наших артилерійських, ракетних та авіаційних ударів, окупанти залишили острів Зміїний.
Дякуємо всім, хто допомагає боронити кожний метр української землі і вірить у Збройні Сили України!