«Ой у лузі червона калина»

Пісня «Ой у лузі червона калина», гімн Українських січових стрільців, стала уособленням нашого спротиву, боротьби та гуртування перед російською агресією. З початку повномасштабного вторгнення росії на українську землю ця пісня набула неабиякої популярності: її виконували українські та світові знамнитості, а також дорослі і маленькі українці. Яка історія цього гімну та його повний текст?

«Ой у лузі червона калина» – це пісня авторського походження, яка стала народною. Є декілька версій історії її походження. За однією з них її написав відомий поет, директор і режисер Українського театру «Руська бесіда» Степан Чарнецький у 1914 році, зробивши її фінальною піснею-скаргою до постановки трагедії про гетьмана Дорошенка «Сонце Руїни».

За іншою версію від композитора Михайла Гайворонського автором пісні є Василь Пачовський, який і написав “Сонце Руїни”.

Також варто зазначити, що давня козацька пісня “Розлилися крут бережечки” дуже схожа своєю фінальною строфою на «Ой у лузі червона калина». Тож її можна вважати певною основою пісні, яку літературно доопрацювали.

У 1914 році у західних регіонах України, де стояли Українські січові стрільці, виступав Український театр Чарнецького. Пісня припала до душі стрільцям. Зокрема чотар Українських січових стрільців Григорій Тух додав до неї ще три строфи, які загалом і склали пісню. Швидко “Ой у лузі червона калина” поширилася як гімн січових стрільців. 

Пісня “Ой у лузі червона калина” вже стала культовою у нашій боротьбі з російськими загарбниками. Лідер гурту “Бумбокс” Андрій Хливнюк записав кавер на неї і опублікував у себе в Instagram після того, як пішов зі зброєю в руках боронити рідну землю від агресора. Після цього пісня “пішла в народ”. 

Маленький українець переспівав “Ой у лузі червона калина”, відео з його співом стало вірусним. Пізніше команда ТСН виявила, що хлопчика звати Лео, Леон, йому 3,5 роки. Відео з хлопчиком стало вірусним, і врешті пісню заспівали й українські зірки, долучивши до свого запису і спів маленького хлопчика.

Також днями культовий гурт Pink Floyd випустив пісню з вокалом Андрія Хливнюка «Ой у лузі червона калина». Таким чином гурт вирішив підтримати Україну в скрутні часи війни, яку проти нашої країни розгорнула росія. Це перша пісня Pink Floyd з 1994 року.

Пісня «Ой у лузі червона калина» стала символом українського спротиву та героїзму у війні з рф.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *