Пісня «Ой у лузі червона калина», гімн Українських січових стрільців, стала уособленням нашого спротиву, боротьби та гуртування перед російською агресією. З початку повномасштабного вторгнення росії на українську землю ця пісня набула неабиякої популярності: її виконували українські та світові знамнитості, а також дорослі і маленькі українці. Яка історія цього гімну та його повний текст?
«Ой у лузі червона калина» – це пісня авторського походження, яка стала народною. Є декілька версій історії її походження. За однією з них її написав відомий поет, директор і режисер Українського театру «Руська бесіда» Степан Чарнецький у 1914 році, зробивши її фінальною піснею-скаргою до постановки трагедії про гетьмана Дорошенка «Сонце Руїни».
За іншою версію від композитора Михайла Гайворонського автором пісні є Василь Пачовський, який і написав “Сонце Руїни”.
Також варто зазначити, що давня козацька пісня “Розлилися крут бережечки” дуже схожа своєю фінальною строфою на «Ой у лузі червона калина». Тож її можна вважати певною основою пісні, яку літературно доопрацювали.
У 1914 році у західних регіонах України, де стояли Українські січові стрільці, виступав Український театр Чарнецького. Пісня припала до душі стрільцям. Зокрема чотар Українських січових стрільців Григорій Тух додав до неї ще три строфи, які загалом і склали пісню. Швидко “Ой у лузі червона калина” поширилася як гімн січових стрільців.