Навіщо мені психолог?

У нашому суспільстві, де психологія тільки почала здобувати популярність, велика кількість людей усе ще зі здивуванням сприймають слово «психолог», або ж мають неясне уявлення про особливості його роботи. Тож, давайте розберемося,  хто такий психолог і в яких випадках слід до нього звернутися.

Психолог – це спеціаліст, який має фахову психологічну освіту, знає закономірності функціонування психіки та володіє спеціальними методами, спрямованими на те, щоб допомогти  людині розібратися у власних проблемах та знайти шляхи їх вирішення.

Коли треба звернутися за психологічною допомогою? Психолог може допомогти, якщо Ви маєте труднощі у спілкуванні, не можете зробити  вибір, прийняти рішення, маєте конфліктні стосунки, непорозуміння з близькими, відчуваєте дратівливість, тривогу, пережили психологічну травму, потребуєте допомоги з вибором професії та багато іншого.

Часто люди невірно уявляють собі діяльність психолога. Давайте розберемося, які існують найпоширеніші міфи, щодо роботи психолога.

 

Міф 1

Психолог, так чи інакше, має справу з «ненормальними» людьми. Нормальна, здорова людина до психолога не піде.

Один із найпопулярніших міфів.

Перш за все, психолог, за визначенням,  має справу зі здоровими людьми, що мають ті чи інші труднощі, проблеми, прагнення до самовдосконалення. З психічними відхиленнями має справу лікар, психіатр. Це медична спеціалізація. Психолог  не має медичної освіти і навіть не має права лікувати.

Що стосується поділу між психологом  та психотерапевтом, то він не настільки очевидний. Однак можна сказати, що психотерапевт має справу з більш складними випадками, глибокими психологічними травмами, особистісними проблемами. Психотерапія припускає більш глибоку і тривалу роботу, в ході якої  досить суттєво може змінюватися внутрішній світ клієнта.

Міф 2

Психолог вирішує за людину її проблеми.

Ні в якому разі. Психолог лише створює таку атмосферу і такі умови, при яких людина сама виявляється здатною  розв’язати свою проблему. Сюди ж слід додати, що психолог працює тільки з людиною, що звернулася за консультацією і допомогти він може тільки у тому випадку, коли клієнт готовий до зміни себе, а не навколишнього світу.

Тут як в анекдоті :

 – Раніше я дуже переживав з приводу свого великого носа і веснянок.

 – А тепер що, сходив до пластичного хірурга і зробив операцію?

 – Ні, сходив до психолога – і перестав через це переживати.

Ніхто краще самої людини не може знати найкраще рішення своєї проблеми, але їй іноді дуже важко знайти його. І завдання фахівця – створити оптимальні умови для роботи клієнта з самим собою.

Міф 3

Психолог має надздібності.

Ясновидіння, розкриття  третього ока, отримання інформації з космосу… Все вищеперераховане, ніскільки не відноситься до галузі психологічних знань і не входить до числа дисциплін, що вивчаються психологом у ВНЗ. Надздібності вивчає наука парапсихологія. Приставка “пара” означає “біля”. Це є галузь біляпсихологічних знань. Проте, сам психолог, як і будь-яка людина, може вірити або не вірити в подібні явища. Але якщо він їх практикує, він займається парапсихологією. Окрім або замість, власне психології. Або ж займається шарлатанством. 🙂 Але це вже, як мовиться, зовсім інша історія.

Міф 4

Кожна людина – психолог, тільки у деяких є диплом, а у деяких немає.

Якщо вважати відверті розмови на кухні психологічною допомогою – то може бути… І, напевно, у бесіді хороших друзів є елементи психологічної роботи. Якщо це, звичайно, не поради типу «подруга краще знає».

Однак специфіка роботи спеціаліста в тому, що він робить це усвідомлено, більш глибоко розуміє які процеси відбуваються під час взаємодії, а значить – керує цим процесом. У цьому сенсі робота його більш ефективна, професійна.

Міф 5

Психолог може вирішити усі проблеми.

Слід знову ж таки зауважити, що психолог не вирішує проблеми своїх клієнтів, а допомагає їм самим знайти вихід.

Міф 6

Психолог здатний дати таку пораду, яка відразу розв’яже мою проблему.

Психологи не дають порад. Поради можна отримати де завгодно, люди дадуть вам пораду у будь-який час, абсолютно безкоштовно і з великим задоволенням. Професійний психолог не стане радити вам, всупереч звичайній людині яка видає вам рецепт, що ґрунтується на її власному розсуді та її особистому досвіді. У пораді найчастіше ховається або прямо говориться фраза:  “Я б на твоєму місці.”. Тільки річ у тому, що порада хороша для того, хто її дає. Саме цій людині легко її виконати, і саме у цієї людини є усі потрібні якості, щоб втілити пораду в життя. У людини, що слухає пораду, усього цього може і не бути. Тому психолог не дає порад.

Тільки сама людина знає, який вихід із ситуації для неї є кращим. Психолог лише намагається допомогти людині знайти в собі самій цей вихід, побачити його і усвідомити.

Не переживай, якщо відчуваєш, що починаєш заплутуватись у ситуації. Не потрібно виношувати проблему в собі – це ні до чого хорошого, зазвичай, не призводить. Це лише може спричинити душевну травму та виникнення комплексів.

Тому, якщо виникла потреба в допомозі психолога, чекаємо на Вас в кабінеті 202 навчального корпусу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *