Про шкоду лихослів’я

Що таке лихослів’я? Лихослів’я – це мова, наповнена непристойними виразами, словами, лайкою. У цього явища багато визначень: нецензурна лайка, нецензурні вирази, матюки, нецензурна лексика та ін. Слід зауважити, що нецензурна лексика взагалі не властива українській мові і є запозиченою з інших мов (в більшості, з російської).
У підлітковому віці проблема нецензурної лексики стає особливо гострою, адже в очах підлітка лихослів’я – це прояв незалежності, здатності не підкорятися заборонам, символ дорослості. Крім того, вона є знаком мовної приналежності до групи однолітків, мовної моди.
Матірна лайка – це не тільки набір непристойностей. Подібна лексика свідчить про духовне нездужання людини. Адже слово не просто набір звуків, що виражають думку. Воно здатне дуже багато розповісти про наш душевний стан. Сократ говорив: «Яка людина, така його і мова».
Коріння лихослів’я йдуть в далеку язичницьку давнину. Матірна лайка в ті часи використовувалась шаманами в язичницьких обрядах при зверненні до язичницьких духів, бісів та демонів. Тобто, частина з тих лайливих слів, які людина сьогодні може вживати по кілька сотень разів у день є іменами древніх демонів, а інші- страшним прокляттям, які надсилали в стародавні часи на голови ворогів. Тоді серед наших предків існував культ родючості, тому значна частина непристойних слів пов`язана зі статтєвими органами – за допомогою цих слів на людину насилалися прокляття, пов`язані з безпліддям, виродженням роду та неврожаями. Саме з цим пов`язана заборона на використання нецензурної лексики в присутності жінок, яка існує і сьогодні.
Навіщо ж використовуються матерні слова у наш час? Якщо задати це запитання сучасним юнакам, які використовують нецензурну лайку – далеко не всі зможуть на нього відповісти, бо часто, навіть не замислюються над цим. Найчастіший аргумент у використанні нецензурної лексики – це вираження особливо сильних емоцій, які, нібито, неможливо виразити за допомогою звичайної, літературної мови. Проте, чи не помічали ви, що у деяких людей такі «особливо сильні емоції» зустрічаються ледь не у кожному реченні? І наші співвітчизники все частіше захоплюються, дивуються, засмучуються та зізнаються в почуттях не звичними епітетами, а матом. Бо, насправді, лихослів’я відображає убогість лексичного запасу мовця, неспроможність підібрати доцільне слово, потрібність заповнювати мовленнєві паузи словами-паразитами. Якщо прибрати з мови іншого лихослівця все матюки, які найчастіше вживаються для зв’язку слів і не мають ніякого сенсу, то ми побачимо, наскільки бідний його лексикон. Окрім того, від нецензурної лексики дуже швидко з`являється залежність, подібна до нікотинової чи алкогольної. І дійсно: позбутися цієї поганої звички не так просто, як може здаватися. Проте, якщо виявити бажання і наполегливість – все обов`язково вийде. Окрім цього, ви отримаєте не тільки чисту, красиву мову та підвищення власного культурного рівня – ви отримаєте набагато більше. Це досвід перемоги над собою, розуміння сили власних можливостей.
Як же позбутися звички лихослів`я?
- Перший крок – це, безумовно, усвідомлення самої проблеми. Якщо ви зрозуміли, що дійсно забагато лаєтесь – ви на вірному шляху до подолання проблеми.
- Сформулюйте для себе причини, чому ви хочете позбутися цієї звички.
- Введіть штрафні санкції для себе. Наприклад, купіть цукерок та пригощайте своїх співбесідників кожного разу, коли випадково зірветься заборонене слово (можете бути впевненими, співбесідники в цій справі не відмовлять Вам у допомозі та уважно слідкуватимуть за чистотою Вашої мови J). Замість цукерок можна завести копилку та кидати туди гривню кожного разу, коли вилаєтесь, а гроші віддайте, наприклад, на благодійність. Проте самому себе контролювати буде значно складніше.
Також можна ввести для себе певне фізичне покарання: наприклад, присідання чи відтискання за кожне нецензурне слово.
- Перший час можливо використовувати слова-замінники. При цьому заборонені слова можна замінити назвою, наприклад, овочів чи фруктів, чи просто вигуками типу «ой». Ви одразу побачите, як смішно це виглядає, але в перші дні такий спосіб допоможе Вам уважніше слідкувати за власною мовою.
- Звісно, на місце нецензурних висловів мають прийти літературні вислови власних емоцій. Класична література в цьому – найкращий помічник.
Спробуйте – та невдовзі не помітите, як матерні слова почнуть «різати» Вам вуха. І огидно буде пригадати, як Ви розмовляли ще кілька тижнів тому.
Варто тільки по-справжньому захотіти навести порядок у своєї мові ту у своїх думках – та все вийде!