Про шкоду лихослів’я

      Що таке лихослів’я? Лихослів’я – це мова, наповнена непристойними виразами, словами, лайкою. У цього явища багато визначень: нецензурна лайка, нецензурні вирази, матюки, нецензурна лексика  та ін. Слід зауважити, що нецензурна лексика взагалі не властива українській мові і є запозиченою з інших мов (в більшості, з російської).

      У підлітковому віці проблема нецензурної лексики стає особливо гострою, адже в очах підлітка лихослів’я – це прояв незалежності, здатності не підкорятися заборонам,  символ дорослості. Крім того, вона є знаком мовної  приналежності до групи однолітків, мовної моди.

      Матірна лайка – це не тільки набір непристойностей. Подібна лексика свідчить про духовне нездужання людини. Адже слово не просто набір звуків, що виражають думку. Воно здатне дуже багато розповісти про наш душевний стан. Сократ говорив: «Яка людина, така його і мова».

      Коріння лихослів’я йдуть в далеку язичницьку давнину. Матірна лайка в ті часи використовувалась шаманами в язичницьких обрядах при зверненні до язичницьких духів, бісів та демонів. Тобто, частина з тих лайливих слів, які людина сьогодні може вживати по кілька сотень разів у день є іменами древніх демонів, а інші- страшним прокляттям, які надсилали в стародавні часи на голови ворогів.  Тоді   серед наших предків існував культ родючості, тому значна частина непристойних слів пов`язана зі статтєвими органами – за допомогою  цих слів на людину насилалися  прокляття, пов`язані з безпліддям, виродженням роду  та неврожаями. Саме з цим пов`язана заборона на використання нецензурної лексики в присутності жінок, яка існує і сьогодні.

      Навіщо ж використовуються матерні  слова у наш час? Якщо задати це запитання сучасним    юнакам, які    використовують нецензурну лайку   – далеко не всі зможуть на нього відповісти, бо часто, навіть не замислюються над цим. Найчастіший аргумент у використанні нецензурної лексики – це вираження особливо сильних емоцій, які, нібито, неможливо виразити за допомогою звичайної, літературної мови. Проте, чи не помічали ви, що у деяких людей такі «особливо сильні емоції» зустрічаються ледь не у кожному реченні? І наші співвітчизники все частіше захоплюються, дивуються, засмучуються та зізнаються в почуттях не звичними епітетами, а матом. Бо, насправді, лихослів’я відображає убогість лексичного запасу мовця, неспроможність підібрати доцільне слово, потрібність заповнювати мовленнєві паузи словами-паразитами. Якщо прибрати з мови іншого лихослівця  все матюки, які найчастіше вживаються для зв’язку слів і не мають ніякого сенсу, то ми побачимо, наскільки бідний його лексикон. Окрім того, від нецензурної лексики дуже швидко з`являється залежність, подібна до нікотинової чи алкогольної. І дійсно: позбутися цієї поганої звички не так просто, як може здаватися. Проте, якщо виявити бажання і наполегливість – все обов`язково вийде. Окрім цього, ви отримаєте не тільки чисту, красиву мову та підвищення власного культурного рівня – ви отримаєте набагато більше. Це досвід перемоги над собою, розуміння сили власних можливостей.

 

     Як же позбутися звички лихослів`я?

 

  1. Перший крок – це, безумовно, усвідомлення самої проблеми. Якщо ви зрозуміли, що дійсно забагато лаєтесь – ви на вірному шляху до подолання проблеми.
  2. Сформулюйте для себе причини, чому ви хочете позбутися цієї звички.
  3. Введіть штрафні санкції для себе. Наприклад, купіть цукерок та пригощайте своїх співбесідників кожного разу, коли випадково зірветься заборонене слово (можете бути впевненими, співбесідники в цій справі не відмовлять Вам у допомозі та уважно слідкуватимуть за чистотою Вашої мови J). Замість цукерок можна завести копилку та кидати туди гривню кожного разу, коли вилаєтесь, а гроші віддайте, наприклад, на благодійність. Проте самому себе контролювати буде значно складніше.

Також можна ввести для себе певне фізичне покарання: наприклад, присідання чи відтискання за кожне нецензурне слово.

  1. Перший час можливо використовувати слова-замінники. При цьому заборонені слова можна замінити назвою, наприклад, овочів чи фруктів, чи просто вигуками типу «ой». Ви одразу побачите, як смішно це виглядає, але в перші дні такий спосіб допоможе Вам уважніше слідкувати за власною мовою.
  2. Звісно, на місце нецензурних висловів мають прийти літературні вислови власних емоцій. Класична література в цьому – найкращий помічник.

 

Спробуйте – та невдовзі не помітите, як матерні слова почнуть «різати» Вам вуха. І огидно буде пригадати, як Ви розмовляли ще кілька тижнів тому.

Варто тільки по-справжньому захотіти навести порядок у своєї мові ту у своїх думках  – та все вийде!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *