30 війн із Zаклятим сусідом

Протистояння України з росією триває не одне століття. Наш героїчний народ і його лицарі-полководці вже багато разів доводили північно-східним сусідам, що є господарями на своїй Богом даній землі. АрміяInform представляє коротку історію 30 збройних конфліктів.
Східні походи Святослава Хороброго 964–966 років
Перша війна Київської Русі з північно-східними союзами племен мала на меті заволодіти торговими шляхами, що проходили по річках Волга і Дон. Ними володів Хозарський каганат — держава, столиця якої Ітиль була на Волзі в районі сучасного російського міста Астрахань.

У 964 році князь Святослав Ігорович із військом попрямував до річок Оки та Москви, де серед боліт жили предки сучасних росіян — племена в’ятичів, які платили данину хозарам. Святослав Хоробрий приєднав ці землі до Київської Русі, змусивши в’ятичів платити данину собі. Після цього військо Святослава рушило по Волзі, атакувало та спалило столицю Волзької Булгарії — Великий Булгар (тепер — у Татарстані). Атака була настільки відчутною, що столицю Булгарії після того довелося переносити в місто Біляр.
Наступною ціллю київського князя стали землі буртасів (тобто мордви, союзів племен фіно-угорських народів Поволжя). Знешкодивши данників кагана — в’ятичів, булгарів і буртасів — Святослав Ігорович позбавив їх можливості взяти участь в обороні Хозарії.
У поході 965 року проти Хозарії, за підтримки найманців — огузів і печенігів, Святослав зруйнував хозарське місто Саркел на річці Дон та пограбував хозарське місто Керч у Криму — встановивши контроль над торговим шляхом по річці Дон. Згодом руси знищили хозарську столицю Ітиль, де після їхнього нападу «не залишилося ані винограду, ані родзинок, ані листочка на гілці» та Семендер (тепер — місто Махачкала в Дагестані).
Східні походи Святослава знищили Хозарський каганат та змусили багатьох предків сучасних росіян платити данину Київській Русі.

Східні походи Святослава знищили Хозарський каганат, із залежності від якого слов’яни визволялися понад століття, та змусили багатьох предків сучасних росіян платити данину Київській Русі. Держава зі столицею в Києві запанувала на торгових шляхах з півночі на південь через степ і Чорне море. Окрім того, походи Святослава призвели до значного розселення слов’ян у межиріччі Дніпра й Дону. Згодом, у 981–986 роках, успіхи батька закріпив київський князь Володимир Святославович, наново обклавши даниною хозар, в’ятичів (предків росіян) і радимичів (предків білорусів).
Джерело: АрміяInform