30 війн із Zаклятим сусідом: переможна оборона Києва 1151 року

Ми продовжуємо розповідь про збройні конфлікти з росією. Як тоді, так і нині, під час широкомасштабного вторгнення в Україну, північно-східні сусіди були, є і будуть чужинцями для киян і всіх українців.
Про перемогу над військом Юрія Долгорукого та його союзників, та блискучу оборону Києва 1151 року князя Ізяслава Мстиславовича читайте далі
Після розділення Київської Русі між синами Володимира Мономаха у 1125 році Юрій Володимирович Долгорукий отримав у володіння північно-східну Русь.Осів у місті Суздаль і зробив його столицею окремого князівства, де у 1147 році заснував москву.
Після смерті князя Всеволода Ольговича кияни запросили на княжіння Ізяслава Мстиславовича. Але це не сподобалося іншим претендентам, а найперше — суздальському князю Юрію Долгорукому, який ще у 1142 році намагався організувати похід на південь.
24 липня 1149 року Юрій Долгорукий із суздальським військом виступив на Київ. Бойові дії тривали з поперемінним успіхом — столиця переходила з рук у руки.

Ключовим епізодом війни стала оборона Києва у травні 1151 року. Князь провів блискучий маневр:облаштував фальшивий табір і пішов нічним форсованим маршем на Київ
Зупинивши ворогів біля річки Либідь, кияни відтіснили їх на південний захід. У запеклому вирішальному бою на Перепетовому полі загинуло дуже багато суздальців, чимало їх потонуло під час втечі в річці Руть.

Після бою Ізяслава Мстиславовича кияни «підхопили на руки з радості, «яко царя і князя свого», «і крикнули всі полки: кіріе елеїсон, тішачи ся, що ворогів переможено, а князя свого бачать живим».
Війська Юрія Долгорукого та його союзників були розгромлені й суздальський князь перестав претендувати на Велике князівство Київське до смерті Ізяслава Мстиславича
Війська Юрія Долгорукого та його союзників були розгромлені й суздальський князь перестав претендувати на Велике князівство Київське до смерті Ізяслава Мстиславича. Навіть зайнявши Київ потому ще раз, він залишився для киян чужинцем. Ненависть киян була направлена не лише на нього особисто, а й на його військо, яке прийшло із Суздальської землі — центру сучасної росії.