30 війн із Zаклятим сусідом: перемога українців у 1368–1372 роках

У п’ятій частині ми розповімо про перемогу українців у Литовсько-русько-московській війні 1368–1372 років.

Після переможної битви на Синіх водах у 1362 році українські землі остаточно звільнилися від ординської залежності, в яку вони потрапили після 1240 року, увійшовши до складу «Великого князівства Литовського, Руського, Жемантійського та інших».

І вже через шість років, у складі об’єднаного литовсько-руського війська українці пішли здобувати москву. У листопаді-грудні 1368 року в Тросненській битві важкоозброєна кіннота ВКЛ розбила легкоозброєну та малодосвідчену кінноту московського князівства. Обидва московські воєводи та майже всі ратники загинули або потонули у річці Тросні.

Перемога в битві відкрила війську ВКЛ шлях на москву. Литовці обложили її, але змушені були зняти облогу через звістку про напад Лівонського ордену. Тож, спустошивши околиці, з багатою здобиччю вони повернулись додому.

Через неможливість дати відсіч великому князю Ольгерду в 1370 році московський князь Дмитро Донський послав до нього послів, просячи не виганяти його з москви, обіцяючи багаті дари, пропонуючи що завгодно. Великий князь Литовський прийняв дари, сів на коня і приставив до московської стіни свій спис. Потім, повернувшись, голосно сказав: «Княже великий московський! Пам’ятай, що спис литовський стояв під москвою». Після цього, встановивши кордон по Можайськ і Коломну (тепер — у московській області рф), з великою здобиччю й полоненими повернувся до Литви.

Важливу роль у цій війні відіграв союз ВКЛ з Мамаєвою Ордою — державою, на теренах якої виникло згодом козацтво.

У 1370 році Мамай встановив контроль над князівствами північно-східної Русі, видавши ярлик на велике князювання володимирське союзнику Ольгерда тверському князю Михайлу Олександровичу, а в 1371 році — московському князю Дмитру Донському. Це стало передумовою завершення цієї війни, але спровокувало виступ московського князя проти Мамая в 1380 році.

У середині липня 1372 року поблизу міста Любуцьк Велике князівство Литовське і москва підписали «вічний мир». Збройні конфлікти між державами припинилися на 30 років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *