У ніч на 19 грудня 1173 року під Вишгородом 50-тисячне військо північних і північно-східних князів було дощенту розгромлене українцями під командуванням Мстислава Ростиславича та луцького князя Ярослава Ізяславича, який після перемоги став великим київським князем. Одна частина ворогів була перебита, інші, втікаючи, потонули в холодному Дніпрі. Це була помста володимиро-суздальцям за руйнування Києва у 1169 році.
Після чотирьох місяців війни втрати ворога на всіх фронтах ще не досягли 40 тисяч осіб. А 850 років тому 50 тисяч полягло лише в одній битві. Це була настільки відчутна поразка, після якої північно-східні сусіди кілька століть боялися навіть думати про захоплення Києва.
Крім того, її наслідком стала змова заліської знаті та вбивство Андрія Боголюбського. Зневага до князя з боку залісців була така, що лише полонений у 1169 році киянин Кузьмище подбав про християнські обряди над тілом убитого та похорон.
Саме Перемога під Вишгородом стала переломною подією, що об’єднала ядро майбутньої України — Київське, Волинське та Галицьке князівства. До речі, перша згадка про Україну в «Літописі Руському» датується 1187 роком, тож цього року їй виповнюється 835 років.